Młodzi piraci

Obecnie w Polsce obowiązuje prawo, mówiące o tym, że prawo jazdy mogą otrzymać jedynie osoby, które skończyły 18 lat. Wydaje się to logiczne – przecież z prawnego punktu widzenia są to już osoby dorosłe. Jednak czy rzeczywiście wiek kierowcy mówi o jego dojrzałości?

Ryzykowny wiek

Ciągle się słyszy o młodych kierowcach, że stanowią zagrożenie na drogach. Jednak jakie są podstawy do tych stwierdzeń? Otóż okazuje się, że faktycznie w większości wypadków samochodowych (w szczególności tych, w których były ofiary śmiertelne) brały udział osoby młode, czyli w wieku 18-30 lat. Więcej szczegółów na ten temat, oraz danych statystycznych można się dowiedzieć z filmiku zamieszczonego poniżej.

Przyczyny

Doświadczenie. Po pierwsze istnieje oczywista przyczyna tego, że młodzi kierowcy częściej powodują wypadki, czyli doświadczenie w prowadzeniu samochodu (a raczej jego brak). Im większa ilość przejechanych kilometrów, tym więcej razy mieli szansę się sprawdzić w różnych, czasem trudnych sytuacjach na drogach, a go za tym idzie mają większą wiedzę, jak się w takich wypadkach zachować. Może nawet nie sama wiedza jest tak istotna, ale właściwe odruchy w takich sytuacjach w wyrobieniu których doświadczenie jest tutaj najważniejsze!

Ryzykowne zachowanie. Młodzi ludzie często podejmują ryzykowne zachowania. Lubią uprawiać sporty ekstremalne i ekscytuje ich to. Sytuacje, w których osoby starsze zazwyczaj odczuwają jedynie lęk i obawę, dla młodych kierowców, w szczególności mężczyzn, działają trochę jak narkotyk.

Presja społeczna. Presja rówieśników odgrywa tutaj również dużą rolę. Koledzy siedzący obok powtarzający „Co? nie dasz rady? Boisz się? Jeździsz jak baba, albo dziadek!”, czy też chęć zaimponowania dziewczynie powodują, że młodzi kierowcy przyspieszają, traktując ograniczenie prędkości, jako najniższą możliwą prędkość, jaką można jechać. Problem również stanowią osoby, które prowadzą samochód bez prawa jazdy, albo pod wpływem alkoholu. Oprócz presji rówieśniczej, także ciche przyzwolenie kolegów może być niebezpieczne…

Pełnoletni niedorośli

Niedojrzały mózg. Uważa się, że mózg człowieka osiąga dojrzałość, do osiągnięcia wieku, gdy skończy się okres pokwitania. Stąd w wielu krajach uznaje się osobę za dorosłą, a co za tym idzie dojrzałą i odpowiedzialną około 18-20 roku życia. Jednak odkryto, że nie zupełnie tak jest. Okazało się, że kora przedczołowa, niezwykle ważna, jeżeli nie najważniejsza część mózgu, rozwija się nawet do 30-40 roku życia!

Co to oznacza? Kora przedczołowa jest odpowiedzialna między innymi za przewidywanie konsekwencji naszych działań, planowanie i podejmowanie odpowiedzialnych decyzji. Nie trzeba chyba pisać, że dla kierowców są to niezwykle ważne umiejętności

Dlatego nie tylko brak doświadczenia, ale również uwarunkowanie biologiczne może powodować to, że młodzi kierowcy tak często podowują wypadki na drogach… By zrozumieć ogrom problemu warto się przyjrzeć statystykom pokazanym w filmiku:

Post Author: Justyna

2 thoughts on “Młodzi piraci

  kierowca

  (06/07/2012 - 10:26)

  Problem jest, nie jedyny do rozwiązania na polskich drogach, wiem o tym bo zawodowo jeżdżę. Pozdrawiam
  Ośka

  Karolina Hojny

  (04/11/2012 - 21:32)

  Pozdrawiam wszystkich. Fajnie tu. Niespotykana motywacja dla ciekawskich dusz. Wyszukałam tu licznych nowych analiz. Trafny redaktor. Strona warta zachodu. 10 punktów na 10.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *