Podzielność uwagi

Prowadzenie samochodu, a tu ważny telefon dzwoni… Inna sytuacja – idziesz, rozmawiasz z kimś i przechodzisz przez jezdnię… Są to sytuacje, które wymagają podzielności uwagi. Wielokrotnie w ciągu dnia nam się przydarzają. Istnieją takie osoby, które wydają się robić setki rzeczy naraz, podczas gdy inne mają tendencję do tego by przystanąć, jeśli chcą powiedzieć coś ważnego. Od czego zależy nasza podzielność uwagi?

Selektywna uwaga

Wiadomo, że nasza zdolność do przetwarzania informacji jest ograniczona. Selektywna uwaga pozwala nam na „przełączanie się” z jednego kanału uwagi na drugi. Dzięki temu możemy zajmować się kilkoma rzeczami naraz. Owej selekcji dokonujemy ze względu na to, jak dana informacja jest dla nas istotna.

Podzielność uwagi

W procesie uwagi biorą udział kanały wejściowe i wyjściowe, co pozwala nam na to, byśmy mogli mieć podzielną uwagę. Naszą uwagę możemy rozproszyć na kilka mniejszych czynności, ale pamiętajmy że zawsze skupiamy się najbardziej na jednym, najtrudniejszym dla nas zadaniu.

Przypomnijmy sobie jak uczyliśmy się prowadzić samochód. Początkowo połączenie ze sobą wielu czynności jak zmiana biegów, obsługa pedałów i kierownicy, zmienianie świateł i wycieraczek, pamiętanie o przepisach drogowych, czy w końcu obserwacja tego, co się dzieje na drodze, wydawało się niemożliwe. Dzisiaj, kiedy prowadzenie auta jest dla nas prawie tak automatyczne jak oddychanie, bez problemu możemy połączyć ze sobą te wszystkie czynności. Co więcej – wielu kierowców nie ma problemu (chociaż tego bardzo nie polecamy!) by w trakcie jazdy jeść, czy palić, albo rozmawiać przez telefon, czy z pasażerami… Tak więc jeśli są czynności, w których jesteśmy ekspertami, które wykonujemy automatycznie, nie poświęcając im tyle uwagi – wtedy możemy wykonywać kilka czynności jednocześnie.

Różnice płci

Od dawna jest głoszony mit o tym, że kobiety mają lepszą podzielność uwagi niż mężczyźni. Ile w tym prawdy, a ile stereotypu? Naukowcy z Uniwerysytetu w Hertfordshire również zadali sobie to pytanie.

Przeprowadzono badanie, w którym kobietom i mężczyznom kazano wykonywać proste czynności (jak np. szukanie klucza), a w międzyczasie zadawano im proste zadanie matematyczne. Kobiety wypadły zdecydowanie lepiej.

Co więcej: gdy próbowano powtórzyć badanie, które polegało znowu na sprawdzeniu różnic płci w podzielności uwagi, przewidywania się potwierdziły. Tym razem badani mieli za zadane wykonywać cztery czynności (rozwiązanie matematycznej łamigłówki, znalezienie restauracji na mapie,odnalezienie klucza zagubionego w polu, oraz prowadzenie rozmowy telefonicznej). Kobiety i tutaj okazały się dużo lepsze, mimo tego że to mężczyźni mają lepszą orientację przestrzenną i uważa się że mają większe zdolności matematyczne.

Tak więc mit nie okazał się w tym przypadku mitem. U kobiet sposób myślenia i refleks nie zmieniają się, bez względu na fakt ile czynności muszą wykonać równocześnie.

Jeśli chcesz sprawdzić swoją podzielność uwagi spróbuj zagrać w grę:
Głodne żaby. 

Źródło:

„Uwaga podzielna i selektywna.”
http://psychowiedza.biz.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=30:uwaga-podzielna-i-selektywna&catid=17:pami-uczenie-si-inteligencja&Itemid=15

„Są dowody: podzielność uwagi tylko u kobiet.”
http://www.tvp.info/informacje/nauka/sa-dowody-podzielnosc-uwagi-tylko-u-kobiet/2133398

Post Author: Justyna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *