Wpływ stresu na koncentracje podczas egzaminu

Egzaminy zdajemy będąc w szkole, potem na studiach. Stresującym zdarzeniem dla wielu osób jest także egzamin na prawo jazdy. Także mając już za sobą czasy szkolne doznajemy nie mniej stresów podczas testów językowych, czy też w pracy.

Jak to się dzieje, że na jednych stres działa motywująco i podczas egzaminu potrafią się świetnie skoncentrować, podczas gdy inne osoby w stresie mają pustkę w głowie i nie potrafią sobie przypomnieć najprostszych informacji podczas egzaminu. Jak stres wpływa na naszą koncentrację? Czy istnieje taki podział na stres pozytywny i stres negatywny?

Działanie stresu

W odpowiedzi na zadane powyżej pytanie możemy powiedzieć, że istnieją dwie fazy stresu – faza mobilizacji i faza destrukcji. W potocznym rozumieniu jest to właśnie stres pozytywny i stres negatywny.

Faza mobilizacji. W czasie tej fazy mamy lepszą koncentrację i pamięć. Wzrastają nasze zdolności poznawcze, oraz kreatywność. To jest czas, w którym poprawia się nasza zdolność do rozwiązywania wszelkiego rodzaju problemów, a co za tym idzie – egzaminów.

Faza destrukcji. Ta faza inaczej jest nazwana fazą rozstrojenia. Wtedy czujemy mętlik, albo pustkę w głowie. Silnie wzrasta w nas napięcie, które powoduje osłabienie naszej koncentracji, co skutkuje problemami ze znalezieniem w pamięci odpowiednich informacji i wzrostem prawdopodobieństwa popełniania błędów. Wiadomo, że w takim stanie wręcz nie możliwe jest napisanie egzaminu. Oprócz problemów z pamięcią i uwagą dochodzą również silny lęk, chęć ucieczki a nawet agresja.

Fizjologiczne skutki stresu

Oprócz wymienionych powyżej skutków stresu, możemy wymienić także reakcje fizjologiczne, jak chociażby pocenie się, uczucie suchości w gardle, drżenie rąk, czy tez przyspieszony puls. Także osłabiona jest nasza odporność z powodu zmniejszonej ilości białych krwinek. Tak więc w stresie łatwiej możemy się rozchorować.

W stresie zablokowane są przekaźniki w mózgu – neurotransmitery. Jest to przyczyną tego, że nie możemy sobie przypomnieć na egzaminie pewnych informacji, które wcześniej i później przychodzą nam do głowy bez problemu.

Wpływ społeczny

Zazwyczaj egzaminy piszemy w grupie. Tak więc nasz stres potęguje dodatkowo stres innych osób. Można powiedzieć, że stres jest zaraźliwy.

Jak sobie radzić ze stresem?

Jak poradzić sobie ze stresem? Wiadomo, że trudno jest uniknąć stresujących sytuacji, takich jak egzaminy. Warto więc znać sposoby, jak sobie możemy pomóc w tych momentach. Przed egzaminem warto sobie uświadomić ile tak naprawdę mamy opanowanego materiału. Możemy więc opowiedzieć komuś to, czego się nauczyliśmy. Gdy nie mamy takiej możliwości, zamiast tego można sporządzić listę tego, co umiemy. Oceniając obiektywnie nasz stan wiedzy poczujemy się spokojniejsi.

Dobrze jest również nabrać dystansu do tej sytuacji. Zastanów się, czego tak naprawdę się boisz? Co przyniesie gorszy wynik z egzaminu? Czy naprawdę jest warto aż tak się tym przejmować? Możesz też przeżyć w głowie najczarniejszy scenariusz w trakcie egzaminu. Co się może wydarzyć, czego się najbardziej boisz. Warto uświadomić sobie rzeczywistą przyczynę lęku.

Pamiętaj również o swojej kondycji fizycznej. Uczenie się w nocy i wypijanie litrów kawy nie jest najlepszym pomysłem. Lepiej ogranicz używki. Zamiast tego zadbaj o to, byś był w dzień egzaminu wyspany i wypoczęty.

Źródło:
„Egzaminy – stres i mobilizacja”
http://www.poradnikzdrowie.pl/psychologia/zrelaksuj-sie/egzaminy-stres-i-mobilizacja_34609.html

Post Author: Justyna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *