Miłość jak narkotyk

Dla człowieka miłość od zawsze była uczuciem które wywoływało największe emocje. To ona była tematem największych dzieł sztuki – poezji, powieści, dramatów, czy też dzieł muzycznych. Emocje, które są związane z tym uczuciem są bardzo silne, a zarazem ambiwalentne. Gdy jesteśmy zakochani czujemy, jakbyśmy mogli przenosić góry i nic nie było dla nas niemożliwe, natomiast zakończenie związku bywa często przyczyną załamań, depresji, czy nawet samobójstw. Czemu tak się dzieje?

 Stanisław Soyka kiedyś śpiewał „Jesteś moją kokainą” i co interesujące w tym poetyckim porównaniu miłości do narkotyku jest wiele prawdy.

Narkotyczna miłość romantyczna

Podczas przezywania miłości romantycznej charakterystyczne są częste wahania nastroju i emocjonalne uzależnienie. W niektórych przypadkach dochodzi nawet do obsesji na punkcie drugiej osoby, utraty samokontroli, lub wręcz potencjalnie niebezpiecznych zachowań zakochanej osoby.

„Objawy”, które odczuwamy po rozstaniu, są bardzo podobne do tych, które odczuwa narkoman w trakcie odwyku. Dr Helen Fisher, ekspert w dziedzinie wpływu miłości na mózg, twierdzi, że to „uzależnienie” może wpływać na nas destrukcyjnie podczas gdy przestajemy się spotykać z osobą, do której czujemy miłość. Bardzo podobnie dzieje się, gdy osoby uzależnione od narkotyków postanawiają je odstawić.

Badania

Podczas ostatnich badań naukowcy starali się udowodnić, że nie tylko objawy psychiczne rozstania są podobne do odwyku, ale także zachodzą identyczne zmiany w mózgach tych osób. Starano się to zbadać, za pomocą neuroobrazowania mózgu osób, przeżywających rozstanie, oraz ludzi na którzy właśnie przestali brać kokainę. Wyniki badań potwierdziły tę hipotezę.

Naukowcy na podstawie tych wyników twierdzą, że tzw. romantyczna miłość, nie tyle jest uczuciem, co „stanem celowej motywacji”. Tę teorię starano się potwierdzić za pomocą kolejnego badania. Postanowiono osobom, przeżywającym właśnie rozstanie, pokazać fotografie, na których był obiekt ich uczuć, a następnie sprawdzić jak ich mózg reagował na to. Wyniki były zaskakujące!

Zmiany w mózgu

Aktywne były m.in. obszary w mózgu związane z motywacją i nagrodami u człowieka. Także pobudzona została kora przedczołowa i jądro półleżące – jest to obszar układu dopaminergicznego, który również związany z układem nagród. Co ciekawe ten obszar jest również aktywny u osób uzależnionych m.in. od kokainy! Innym obszarem, który wykazywał pobudzenie, był przedni zakręt obręczy, który jest związany z niepokojem, a także z bólem fizycznym.

Wnioski

Badania te potwierdzają wcześniejsza teorię naukowców. Niektórym może wydawać mało romantyczne to, że właściwie najsilniejsze uczucie, którego jesteśmy w stanie doznać jest praktycznie tym samym, co branie pewnych środków odurzających. Nie należy jednak zbyt dosłownie brać do siebie wyników tych badań. Mimo tego, że stwierdzenie „działasz na mnie jak narkotyk” w tym kontekście przestaje być jedynie poetyckim porównaniem, ale po prostu prozaicznym stwierdzeniem faktów.

Źródło:
„The Love Drug”
http://brainblogger.com/2011/09/21/the-love-drug/

Post Author: Justyna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *