Miej wielu przyjaciół – ćwicz mózg!

Jedni z nas mają dużą łatwość w zawiązywaniu nowych znajomości, posiadają wielu przyjaciół, z którymi utrzymują stały kontakt. Inni są… no co tu dużo mówić po prostu odludkami, a poznawanie nowych ludzi przychodzi im zarówno z trudnością jak i niechęcią. Można wymienić wiele czynników, które determinują te różnice. Jednak, czy ktokolwiek by pomyślał, że wielkość mózgu może mieć wpływ na to ilu przyjaciół posiadamy?!

Najnowsze doniesienia uczonych w tej dziedzinie pokazują, że obszar w mózgu, znajdujący się tuż nad oczami – kora przedczołowa, im jest większy tym więcej mamy przyjaciół!

Kompetencje

Wyniki badań prowadzonych w tym kierunku sugerują, że aby utrzymać dużą liczbę przyjaźni, musimy zaangażować cały zestaw umiejętności poznawczych. Mowa jest tutaj jednak o prawdziwych przyjaciołach, nie jedynie powierzchownych znajomościach. Umiejętności tego typu są żartobliwie nazywane przez socjologów „czytaniem w myślach” lub „mentalizmem”, jednak w tym stwierdzeniu jest nieco słuszności.

Dla zrozumienia tego, co druga osoba ma na myśli, wręcz niezbędna jest zdolność do całościowego, kompleksowego poradzenia sobie z otaczającym nas światem społecznym. Dlatego nawet zdolności typu kontakty z przyjaciółmi poprzez czat i inne formy komunikacji przez internet czy też telefon są w tym kontekście bardzo ważne.

Owe badania jako pierwsze sugerują, że wyżej wymienione kompetencje są determinowane poprzez wielkość kluczowych obszarów w mózgu, czyli płata czołowe

Jak Szekspir…

Profesor Dunbar, który zajmował się tym tematem stwierdził, że tzw. mentaliści potrafią śledzić równorzędnie, z jednakową hierarchią stany umysłu wielu osób naraz. Tak jak Szekspir w sztuce „Otello” potrafił jednocześnie śledzić i prowadzić pięć różnych stanów umysłowych bohaterów, dzięki czemu w tak rzeczywisty sposób ukazał psychikę ludzką. Owe pięć stanów nie jest tutaj przypadkowe – jest to liczba, która określa zazwyczaj górną granicę zrozumienia pięciu różnych stanów umysłowych u ludzi.

Badania

Badanie przeprowadzono za pomocą rezonansu magnetycznego. Odkryto w nim to, że ludzie posiadający większą liczbę przyjaciół, radziły sobie lepiej z „mantalistycznymi” zadaniami, oraz mieli więcej neuronów w korze czołowej orbitalnej i w części przedmózgowia znajdującej się tuż nad oczami.

Zrozumienie zależności pomiędzy wielkością mózgu a ilością znajomych może okazać się ważne dla zrozumienia tego, w jaki sposób rozwinął mózg człowieka, pozostawiając inne gatunki naczelnych w tyle. To właśnie przednie płaty znacznie powiększyły się u człowieka przez ostatnie pół miliona lat.

Wnioski

Wnioski z tych badań są dlatego interesujące nie tylko dla neurologów i psychologów społecznych, ale także dla ewolucjonistów. Dają one dowód na to, jak ważne jest budowanie sieci społecznej dla rozwoju człowieka – i nie mówimy tutaj jedynie o człowieku jako jednostce, ale również człowieku jako całej rasie ludzkiej.

Źródło:

„Brain Size May Determine Whether You Are Good at Keeping Friends”

http://www.sciencedaily.com/releases/2012/03/120324145542.htm 

Post Author: Justyna

1 thought on “Miej wielu przyjaciół – ćwicz mózg!

    himera

    (23/11/2016 - 11:40)

    To jak to w końcu jest….

    ilość czy jakość?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *