Gry komputerowe to samo zło dla twojego dziecka? Nie koniecznie!

Gry komputerowe to samo zło dla twojego dziecka? Nie! Znamy dziesięć powodów, dla których warto spojrzeć na gry bardziej przychylnym okiem.

szare-komorkipl-gry

Bezrefleksyjna, łatwa rozrywka czy może jednak coś więcej? Martwisz się, że twoje dziecko spędza za dużo czasu grając na komputerze? Amerykańscy psychologowie odpowiadają: gry komputerowe mogą pomóc rozwinąć pewne kompetencje. Jakie? Jest ich przynajmniej dziesięć:

 

1.       Zdolność koncentracji: każda gra wymaga przede wszystkim koncentracji.

2.       Koordynacja ręka-oko: gry, w których trzeba szybko reagować na wynurzające się z ciemnych zakamarków postaci, celnie i szybko strzelać lub błyskawicznie podejmować decyzje w stale zmieniających się warunkach rozwijają umiejętność koordynacji ruchów

3.       Rozwiązywanie problemów: gry komputerowe polegają przede wszystkim na pokonywaniu kolejnych przeszkód i rozwiązywaniu problemów. Dzięki temu dziecko jest w stanie szybko nauczyć się rozwiązywania mniej lub bardziej skomplikowanych problemów.

4.       Poprawa małej motoryki: gry często angażują palce, w szczególności kciuki. Ustawiczne przyciskanie różnych klawiszy palcami w połączeniu z koordynacją ręką-oko sprawiają, że poprawiają się zdolności motoryczne organizmu

5.       Kompetencje społeczne: część gier, szczególnie tych online, zmusza dziecko do interakcji z innymi graczami, często w różnym wieku, z różnych stron świata, będących jednak na podobnym poziomie postrzegania rzeczywistości i o tych samych zainteresowaniach. Rozwija to umiejętność pracy w grupie i umiejętności komunikacji.

6.       Poprawa zdrowia: przede wszystkim poprzez redukcję poziomu stresu, relaks – bo zwykle gry stanowią odskocznię od codziennych obowiązków, odpowiednio dobrane zmniejszają również poziom agresji u dzieci; sportowe gry komputerowe mogą pozytywnie wpływać na ogólną kondycję zdrowia dziecka.

7.       Umiejętność pracy zespołowej: dzięki grom, w których uczestniczy więcej graczy (multiple player games) dziecko musi nauczyć się wspólnie podejmować decyzję z pozostałymi członkami zespołu, ale również solidarnie ponosić konsekwencje takich decyzji

8.       Polepszenie umiejętności osiągania celów: aby wygrać,  dziecko musi zbudować odpowiednią strategię, pokonać pewne etapy gry. To sprawia, że osiąganie celów w realnym życiu staje się dużo prostsze.

9.       Zdolność krytycznego myślenia: analizowanie sytuacji, szacowanie ryzyka w grach komputerowych rozwija w dziecku umiejętność logicznego myślenia i krytycznej oceny rzeczywistości. Każdy ruch musi być przemyślany, bo od niego może zależeć wygrana lub przegrana.

10.   Umiejętność podejmowania decyzji: czy są tu fani Minecrafta? To gra, która rozwija umiejętność podejmowania kreatywnych decyzji w krótkim czasie. Każdy popełniony przez gracza błąd prowadzi do szybkiego wyciągania wniosków, a to z kolei – do podejmowania lepszych decyzji przy kolejnych ruchach.

Oczywiście wszędzie, a szczególnie w wirtualnym świecie, ważny jest umiar. Dr Aric Sigman z Brytyjskiego Stowarzyszenia Psychologicznego oraz Instytutu Biologii zaleca, aby dzieci w wieku od 3 do 7 lat nie spędzały przed ekranem komputera więcej niż 30 minut dziennie, a starsze (7-12 lat) maksymalnie godzinę. Nie ma oficjalnych norm dla gier komputerowych, ale zbyt duża ilość czasu spędzonego w ten sposób może sprawić, że dziecko stanie się marudne, niespokojne, a nawet agresywne.

Post Author: admin