Taniec – nie tylko dla ciała

Wraz ze wzrostem popularności programów tanecznych takich jak „You Can Dance!”, czy „Taniec z Gwiazdami”, rośnie ilość chętnych na zajęcia taneczne. Ale to nie tylko dobra wiadomość dla instruktorów, którzy wyczuwając dobry interes, otwierają kolejne szkoły tańca. Ta nowa moda cieszy również lekarzy – taniec cudownie wpływa na nas, nie tylko w kontekście zdrowia fizycznego…

Taniec dla mózgu! Otóż okazało się, że nauka tańca ma zbawienny wpływ na nasz mózg. Kolejne badania wykazują nowe aspekty, na które ten rodzaj aktywności fizycznej ma bardzo pozytywny wpływ.

Choreografia. Zauważono, że osoby które chodzą na zajęcia taneczne mają lepszą koordynację ruchową. Okazało się również, że te osoby podczas procesów poznawczych mają lepszą koordynację działań. Przyczyną tego może być konieczność zapamiętywania choreografii. Ponoć podczas zapamiętywania kroków w tańcu w naszym mózgu tworzą się nowe połączenia między komórkami. Tak więc taniec pomaga nam utrzymać w kondycji nie tylko nasze ciało, ale także i umysł!

Hormony szczęścia! Podczas tańczenia w naszych mózgach wytwarzają się również tzw. hormony szczęścia, czyli endorfiny. Wpływają pozytywnie na nastrój i samopoczucie, oraz powodują zmniejszenie odczuwanego bólu. Tańcząc po prostu jesteśmy szczęśliwsi!

Demencja. Parkinson. Dzięki wzmożonej pracy mózgu podczas tańczenia możemy także uchronić się przed niektórymi chorobami, np. Parkinsonem, którego przyczyną jest stopniowe niszczenie neuronów. Podobnie z demencją – okazało się, że tancerze dużo rzadziej cierpią w przyszłości na tę przypadłość.

Wpływ społeczny. Zazwyczaj nie tańczymy przecież sami – albo zajęcia prowadzone są w grupach, albo tańczymy w parze… Także na dyskotekach tańczymy z innymi ludźmi. Pomaga nam to przełamywać wstyd, oraz opory społeczne. I nie trzeba być naukowcem, by wiedzieć że to dobrze działa na psychikę człowieka.

Taniec dobry w każdym wieku! Nie musimy być nastolatkami, żeby zacząć tańczyć. Taniec przecież jest dla każdego, niezależnie od wieku! A patrząc na to, jaki świetny wpływ ma na nasze zdrowie fizyczne i mentalne, warto by zainteresowali się nim również ludzie starsi. I nie należy się wstydzić.

Taniec pomaga nam: zachować szczupłą sylwetkę, pomaga w ekspresji siebie, ma zbawienny wpływ na nasz mózg, jest dobry zarówno dla ciała jak i ducha, oraz może nam pomóc poznać nowych znajomych. Chyba nie trzeba już nikogo zachęcać?

Post Author: Justyna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *